Ar kada susimąstėte, kaip praeities finansiniai sprendimai lemia šiandienos skolinimosi galimybes?
Ar kada girdėjote apie Eimantą? Jis dirba medienos apdirbimo įmonėje netoli Kėdainių. Jo alga yra pakankama, kad galėtų kiekvieną mėnesį sumokėti už trijų kambarių buto nuomą, aprūpinti būtiniausiais dalykais savo mylimą dukrą ir žmoną, bei atsidėti šiek tiek santaupų į taupomąją sąskaitą.
Jis paveldėjo mažą vieno kambario butą ir sugalvojo jį suremontuoti taip paruošdamas nuomai. Tikslas–papildomos pajamos, su kuriomis galės įsigyti didesnį būstą ar netgi namą. Tačiau pagrindinė problema yra, kad butas yra ypač prastos būklės, o Eimanto santaupų neužteks remontui.
Jo draugas Mantas neseniai įsirengė namą netoliese. Pasakojo, kaip lengvai gavo paskolą su vos 6 % metinėmis palūkanomis. Kai Eimantas kreipėsi dėl paskolos remontui, jį nustebino bankų ir kitų kreditorių siūlomos palūkanos – kurios buvo didesnės nei 15 %.
Vieną vakarą, peržiūrėdamas senus dokumentus, Eimantas rado pradelstas sąskaitas ir mokėjimus kuriuos mažiau nei prieš metus baigė išmokėti. Ar tikrai Eimanto mokėjimų istoriją galėjo paveikti dabartinius kreditorių pasiūlymus?
Kaip kreditingumo reitingas veikia skolinimosi galimybes?
Kredito reitingas yra pagrindinis rodiklis, leidžiantis įvertinti asmens finansinį patikimumą ir gebėjimą vykdyti prisiimtus įsipareigojimus. „Creditinfo Lietuva“ – pagrindinė kredito biurų įmonė Lietuvoje, specializuojanti kreditingumo vertinime ir kredito istorijų kaupime – apskaičiuoja reitingus, remdamasi įvairiais duomenimis, tokiais kaip mokėjimų istorija, turimi įsipareigojimai, pradelsti mokėjimai bei kiti finansiniai rodikliai. Ši informacija yra nuolat atnaujinama ir naudojama kredito davėjų, bankų ar kitų finansinių institucijų, kai sprendžiama dėl paskolos ar kitos finansinės paslaugos suteikimo. Aukštesnis kredito reitingas reiškia mažesnę riziką kreditoriams ir gali lemti geresnes skolinimosi sąlygas, tuo tarpu žemesnis reitingas gali apsunkinti galimybes gauti paskolą ar padidinti jos kainą.
Kaip kreditingumo reitingas sudaromas „Paskolų klube“?
„Paskolų klube“ kredito reitingas sudaromas pagal unikalią skaičiavimo metodologiją, pasitelkiant dirbtinio intelekto sprendimus, ir remiasi daugiau nei 30 kriterijų, įskaitant duomenis iš „Creditinfo Lietuva“. Tarp šių kriterijų yra:
-
Visų turėtų mokėjimų istorija;
-
Dabartiniai finansiniai įsipareigojimai;
-
Kredito istorijos trukmė;
-
Oficialiai gaunamos pajamos;
-
Turimų įsipareigojimų santykis su pajamomis;
-
Skolos;
-
Amžius ir kt.
Kaip pagerinti kreditingumo reitingą?
Norėdami padidinti savo kreditingumo reitingą ir pagerinti skolinimosi galimybes, atsižvelkite į šiuos patarimus:
-
Ar visada laiku sumokate sąskaitas ir kitus įsipareigojimus? Reguliarūs ir punktualūs mokėjimai už sąskaitas, lizingo būdų įgytas prekes, ar kitus įsipareigojimus yra esminiai faktoriai geram kredito reitingui.
-
Mažinkite skolas: Stenkitės sumažinti turimus finansinius įsipareigojimus. Taip pagerinsite skolos ir pajamų santykį.
-
Kontroliuokite kreditinių kortelių naudojimą: Venkite didelių kreditinių kortelių likučių ar uždelstų mokėjimų. Naudokite jas atsakingai.
Atsakingo skolinimosi svarba
Suprasdami, kaip veikia kreditingumo reitingas ir kokie veiksniai jį lemia, galite geriau valdyti savo finansus ir priimti informuotus sprendimus dėl skolinimosi. Užtikrindami savo finansinį stabilumą - ateityje gausite geresnes sąlygas paskoloms. Prieš imdami paskolą, visada įvertinkite savo buvusias finansines galimybes, bei būsimus įsipareigojimus.
Suprasti savo kreditingumo reitingą – pirmas žingsnis į atsakingą skolinimąsi. Norite sužinoti, kokiomis sąlygomis galėtumėte gauti paskolą? Atsakingai įvertinkite savo galimybes ir užpildykite paraišką, kad gautumėte individualų pasiūlymą.